נגישות

חוק הנגישות


מה זה החוק הזה?

החוק מחייב את בעלי האתרים להתאים את האתר לאנשים עם מוגבלויות כגון קשיי ראייה מסוגים שונים, קשיי שמיעה, מוגבלות מוטורית ושכלית. הוא למעשה רק סעיף בחוק גדול הרבה יותר שעוסק בזכויותיהם של אנשים בעלי מוגבלות.

למה צריך אותו?

המטרה היא לאפשר לבעל המוגבלות ליהנות מהאינטרנט כמעט כמו אדם רגיל. הדבר דומה לצורך להנגיש בניינים לגישה לאנשים על כסאות גלגלים. זה הופך אותנו לאזרחים מוסריים ומתחשבים יותר.

מתי יאכפו את החוק?

אכיפת חוק הנגשת אתרי אינטרנט התחיל ב 25.10.2015 והוא חל על כל אתר חדש או עמוד חדש באתר ישן או דף נחיתה.
אתרים ישנים יש להנגיש עד 25.10.2016 בתנאי שלא מתווספים להם עמודים חדשים או מתעדכנים עמודים קיימים החל מ 25.10.2015. כל תוכן חדש, חייב להיות מונגש.

מה זה אומר לגבי האתר שלי?

זה אומר שצריך לעבור על כל האתר ולבצע שינוים כך שיתקיימו התנאים הבאים:
• הקונטרסטים של הצבעים יהיו מספיק גבוהים
• בלחיצת כפתור ניתן יהיה להגדיל את כל הטקסטים
• ניתן יהיה לנווט בכל האתר ללא עכבר ורק באמצעות מקלדת
• יהיו כיתוביות לסרטונים ("תרגום" בגוף הסרטון, גם לסרטונים בעברית)
• יהיו טקסטים חלופיים לתמונות ומסמכים המופיעים כסריקה (ולא כטקסט).
• התוכן הטקסטואלי יהיה מספיק ברור גם עבור אדם עם יכולות שכליות חלשות יותר.
• יש עוד תנאים אבל אלה הדרישות הראשיות.

מה יעשו לי אם אני לא אנגיש את האתר?

לפחות על פי לשון החוק היבש, מדובר בקנסות גבוהים של עד 50.000 ₪ ללא הוכחת נזק. כרגע קשה לחזות אם אכן חוק זה יאכף, כיצד ועל ידי מי. אני לא אשת חוק ואני מרגישה חובה אישית לידע אותך בעובדות היבשות. כדוגמא אפשר לקחת את חוק העישון שנאכף מתוך תלונות שהוגשו על ידי אזרחים ולא ישירות על ידי המשטרה או משרד ממשלתי כלשהו.

האם אתר קטן ואתר גדול הם אותו הדבר בעיני החוק?

שוב, על פי לשון החוק היבש התשובה היא – כן. אני באמת לא יכולה לדעת אם באמת מתכוונים לאכוף את החוק גם על בעלי אתרים ועסקים ממש קטנים. איגוד האינטרנט ועמותת נגישות ישראל פנו למשרד המשפטים כדי לבקש הקלות ואפילו פטור עבור לקוחות קטנים אבל הכל כרגע עדיין באוויר ולשון החוק עדיין מחייבת את כולם.

האם תהליך ההנגשה יפגע בנראות האתר?

תהליך ההנגשה אכן יאלץ אותי לבצע שינוים קלים ביותר, אבל בתור מעצבת, אני מתכוונת לתת פתרונות חלופיים נאותים גם לשינוים הקלים מאוד שיתבצעו. רק אם אדם יבחר ללחוץ על הכפתור של הגדלת האותיות – אז מן הסתם האתר ייראה פחות אסתטי אבל נוח לקריאה עבור אנשים עם קשיי ראיה. ניתן להניח שקהל היעד של אנשים עם מוגבלויות ישמח לקבל אתר נגיש גם על חשבון העיצוב וזו היא למעשה מטרת החוק.

את יכולה להנגיש את האתר שלי?

המתכנת שלי ואני, למדנו להנגיש אתרים ואני מסוגלת להציע הנגשה ברמה גבוהה מאוד. אני נעזרת במערכת בדיקות אוטומטית שמזהה את האזורים שאינם מונגשים ומציגה התרעה. כמו כן, אני מוסיפה עזרים חיצוניים ובולטים לבעלי מוגבלויות, שיקלו עליהם מאוד. העניין הוא שמטבע הדברים, אני לא מורשית הנגשה ובהתחשב בזה שמפרט החוק הוא מאוד גדול, מסורבל ופתוח לפרשנויות – אין באפשרותי להתחייב על נגישות של מאה אחוז אבל אתן חווית משתמש טובה לבעלי מוגבלויות. אף חברת אינטרנט לא יכולה להתחייב לנגישות מאה אחוז מלבד בודדים שקיבלו הרשאה לכך. החוק לא מחייב לפנות לחברה מורשית. על פי דיונים והמלצות של עורכי דין באינטרנט, הגישה היא לבצע הנגשה על הצד הטוב ביותר שאפשר ולא להגיד שאם אי אפשר ואין כסף למאה אחוז אז לא לבצע בכלל.
במידה והנושא חשוב לכם מאוד ואתם לא מוכנים לקבל פחות ממאה אחוז גם אם מדובר בעלות גבוהה - אז אפנה אתכם לחברה של מורשי הנגשה.

אז כמה זה יעלה לי?

עלות הנגשת אתר על ידי תנוע בדרך כלל בין 1500 ל 4000 ₪ + מע"מ תלוי במורכבות האתר ואם יש לו גרסאות ניידים, שפות נוספות, ריבוי תבניות וכו'. חשוב לציין שאתרים חדשים אצלי, החל מחודש יולי, מונגשים מלכתחילה ואולי אפילו במקרים מסוימים, עדיף לבנות אתר חדש על פני להנגיש את הישן במיוחד אם מדובר באתר בן 3 שנים ומעלה ובמיוחד אם אתם ממילא חושבים לבצע שינוים דרסטיים אחרים באתר כך שיהיה רלוונטי לעסק שלכם היום.

איך זה משפיע על קידום האתר?

כאן דווקא יש לי בשורות מעולות: גוגל מאוד "אוהב" אתרים מונגשים ולכן אתרים כאלו מקודמים יפה. הרבה פעמים חברות קידום מנגישות אתרים לטובת הקידום.

הכל נורא מבלבל. אז מה לעשות?

אני מודה שאני לא מקנאה בכם שאתם צריכים לבצע החלטה אם להנגיש את אתרכם או לא. אני מציעה שתתעדכנו דרך האינטרנט בנושא, תתיעצו עם משפחה ועם חברים ותבצעו החלטה מודעת. גם לדעתי החוק הזה מנוסח בצורה דרקונית ולא מתחשב בעסקים קטנים בכלל. מעבר לכך, החוק מסורבל וקשה למימוש והבנה גם למתכנתים מנוסים.
להלן מספר קישורים שאולי יעזרו לכם לגבש דעה והחלטה:

שאלות ותשובות של איגוד האינטרנט הישראלי >

"אתר נגיש" - אתר שלם שנכתב בנושא על ידי ארגון האינטרנט הישראלי >

איגוד האינטרנט ועמותת נגישות ישראל קוראים למשרד המשפטים: תקנות הנגישות החדשות מהוות פגיעה קולקטיבית >

עורך דין יורם ליכטנשטיין מומחה לדיני אינטרנט, כותב את המדריך המלא בנושא הנגשה + דעתו האישית >

אז בתכלס מה את ממליצה לעשות?

זה בדיוק העניין, אני לא יכולה להמליץ לכם כי להחלטה יש משמעויות שאני לא יכולה לקחת עליהן אחריות וכמובן שיש לי פה ניגוד עניינים כי זה לא יהיה הוגן מצדי להביע דעה בהחלטה שהיא הוצאה בשבילכם והכנסה בשבילי.

מאחלת לכם להחליט בחוכמה ולהיות שלמים עם כל החלטה שתבצעו (-:


לקבלת הצעת מחיר